Kombi

Kombi

Kombi zespół z Gdańska, grający muzykę eksperymentalną i jazzową, działał od 1969 roku pod nazwą Akcenty. Kierował nim Sławomir Łosowski (ur. 1951), grający na instrumentach klawiszowych. Do grupy należeli muzycy: Grzegorz Skawiński (ur. 1954) na gitarze, Waldemar Tkaczyk (ur. 1954) na basie, Jan Pluta (ur. 1954) na perkusji. W 1976 roku formacja przyjęła nazwę Kombi i zadebiutowała na festiwalu Pop Session w Sopocie. W 1979 roku artyści nagrali swój pierwszy singiel „Wspomnienia z pleneru”. W drugiej połowie lat 70-tych zespół zwrócił się ku rockowi i synth-popowi, stając się pionierami electro i synth-popu w Polsce. Jako pierwsi nad Wisłą używali do komponowania muzyki: Commodore, 64 (jako sekwencera MIDI), Prophet 5, 700s Minikorg, syntezatora DX-7 Yamaha, elektronicznego zestawu perkusyjnego Simmons SDS-V i Yamaha RX-11, Rolanda TR-808. Na pierwszym albumie „Kombi” (1979) znalazły się przeboje: „Jak ja to wytrzymam”, „Czy już koniec”, „Leniwe sny” i „Przytul mnie”. W 1981 roku zespół wydał płytę „Królowie życia”, na której znalazły się hity „Słodka jest noc” oraz funkowy hit „Bez ograniczeń”, który stał się oprawą muzyczną programu telewizyjnego „5-10-15”. Po nagraniu tego albumu z zespołu odszedł Pluta, a jego miejsce zajął Jerzy Piotrowski znany ze współpracy z SBB i Czesławem Niemenem. W 1983 roku zespół wyprodukował kilka singli elektronicznych, takich jak „Inwazja z Plutona”, „Linia życia”, „Komputerowe serce” oraz „Nie ma jak szpan”. Rok później wydali swój trzeci album „Nowy rozdział”, który brzmieniowo skłaniał się bardziej ku elektronice niż muzyce rockowej. Zawierał przeboje takie jak „Słodkiego miłego życia”, „Nie ma zysku”, „Kochać cię – za późno”. Nagranie „Słodkiego miłego życia” zdobyło nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Warto wyróżnić album „Kombi 4” (1985), który zawierał hit „Black and White” oraz piosenkę „Nasze randez-vous”. Przy jego produkcji po raz pierwszy w Polsce zastosowano sampler. W 1989 roku ukazał się album „Tabu”, który stał się ostatnim wydawnictwem zespołu w pierwotnym składzie. Przebój „Nietykalni” z tego albumu zyskał popularność wśród fanów zespołu. W 1991 roku wyszła składanka „The Best of Kombi” z największymi przebojami w historii kapeli. Grupa rozpadła się w 1992 roku, a z zespołu odeszli Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk. Trzy lata później, w 1995 roku, założyli zespół O.N.A. Lider grupy Kombi, Sławomir Łosowski, kontynuował działalność artystyczną, ale nie odnosił większych sukcesów. W 2003 roku Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta reaktywowali zespół, ale zmienili jego nazwę na Kombii. Pod koniec 2014 roku Sławomir Łosowski ponownie założył zespół Kombi w składzie: Zbyszek Fil (wokal), Karol Kozłowski (gitara basowa) i Tomasz Łosowski (perkusja). Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od 2022 roku jego kapela występuje pod nazwą Kombi Łosowski.

Oto najpopularniejsze utwory:

· „Wspomnienia z pleneru” (1979)

· „Czy Już Koniec?” (1979)

· „Oczekiwanie Na Odlot” (1979)

· „Leniwe Sny” (1979)

· „Jak Ja To Wytrzymam” (1979)

· „Hotel Twoich Snów ” (1979)

· „Przytul Mnie” (1979)

· „Bez ograniczeń” (1981)

· „Inwazja z Plutona / „Nie ma jak szpan” (1983)

· „Linia Życia” / „Komputerowe Serce” (1983)

· „Nie poddawaj się” (1983)

· „Kochać Cię za późno” (1984)

· „Słodkiego, miłego życia” (1984)

· „Black and White” (1985)

· „Nasze randez vous” (1985)

· „You Are Wrong” (1986)

· „Bez szans” (1989)

· „Nietykalni – skamieniałe zło” (1989)

· „Pamiętaj mnie” (1989)

· „Tabu – obcy ląd” (1989)

· „Też chciałbym tak” (1989)








Piotr Mulawka 15 kwietnia 2025, 18:29